Turhan Bulut “Mengen’in geleceğini inşa ediyoruz”

Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut, sosyal medya hesabından yaptığı canlı yayında Mengen’e bugüne kadar yaptıkları en önemli üç projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Volkan Yılmaz
Volkan Yılmaz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Mengen Belediye Başkanı ve 31 Mart’ta gerçekleştirilecek yerel seçimlerde Mengen CHP Belediye Başkan Adayı olan Turhan Bulut, geride kalan 10 yıllık süre içerisinde gerçekleştirilen onlarca projenin içinden en önemlilerini anlattı. İlk olarak Mengen’e insanların güzel vakit geçirebildikleri, çocukların keyifli anlar yaşadıkları parklar yaptıklarını belirten Bulut “Belediye başkanlığında bu üçüncü seçimim. Ben dha öncede 2009 yılında Ankara Etimesgut’tan il genel meclisi üyeliği adyalığım olmuştu. O da çok heyecanlıydı. İkinci sıradan aday gösterilmiştim ve ihtimal verilmiyordu. Ben bir adım attıysam o adımın sonunu getirinceye kadar koşullar ne olursa olsun hedefe ulaşırım. Etimesgut’tan ilk defa ikinci sıradan seçilen il genel meclisi adayı olmuştum. Biz bu topraklarda doğduk, bu topraklara karşı bir sorumluluğumuz var. Bu toprakların yetiştirdiği evlatlar olarak bu memleketimize katkı vermemiz gerekiyor. Ben sosyal ilişkileri, ikili ilişkileri çok önemseyen bir karakterim var. Herkese sevgi dolu bir diyaloğum olur. Her zaman söylerim, çocuklar, gençler ve yaşlılar benim için çok farklıdır. Çocukluğumda çok büyük heveslerimi yaşayamadım burada. Bir oyun parkımız olmadı. En büyük zevkimiz çayda suya girmekti. Burada ben belediye başkanı olacağım dedim ve çocuklar için yeni alanlar yapacğaım dedim. Mengen’de 1.etap TOKİ’de yaptık. İkinci parkımız teraslarımızın da olduğu Cumhuriyet Şehir Parkı. Üçüncü parkımız Tabaklar Yazıyaka mahallesi girişindeki Vatan Parkı’mız oldu. En büyük parklarımızdan bir tanesi de Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı anısına Türkbeyli Mahallesi’ndeki parkımız oldu.  Bu park sadece çocuklar için değil, herkesin dinlenebildiği, akşamları çay keyfi yapabilecekleri bir alan oldu. Parklarımızın sayısı artmaya devam edecek. Karaçam ve Karapınar’da iki park yapacağız. Ayrıca Türkbeyli Mahallesi’nde bir küçük park daha yapacağız” dedi.

“MENGEN’DE DAHA ÖNCE ÜÇ DÖNEM BELEDİYE BAŞKANLIĞI YAPAN YOK”

Mengen’de daha önce üç dönem belediye başkanlığı yapanın olmadığını ama kendisinin bu seçimi kazanarak bir ilki başaracağına inandığını vurgulayan Bulut “Mengen’de daha önce üç dönem belediye başkanlığı yapan yok. Bana bunu seçim çalışmalarımızda bir esnaf arkadaşımız söyledi. Üçüncü dönem belediye başkanı olacağıma inanıyorum. İnşallah benden sonra da seçilecek olan arkadaşlara örnek olacaktır. Siz ne kadar arzu ederseniz edin, sizin başarılarınız, emekleriniz halk tarafından izleniyor, görülüyor ve takdir ediliyorsanız, size bir fırsat daha veriyor. Ben inanıyorum, halkıma çok güveniyorum. Çünkü onlarla ben sürekli görüşüyorum temas halindeyim. Bu seçimlerde şu ana kadar yaklaşık 3’binin üzerinde ev ziyareti yaptık. Bu ziyaretlerin hepsi samimiyet içerisinde oluyor. Kısa kısa sohbetler ediyorum. O insanların dualarını almak çok güzel birşey ve bu dualar insanı çok güzel motive ediyor” ifadelerini kullandı.

“BÖYLE BİR ESERİ MENGEN’E KAZANDIRMAKLA GURUR DUYUYORUM”

Mengen’e kazandırdıkları yeni üniversite kampüsü ile ilgili açıklamalarda bulunan Bulut “Ben 2014 yılında seçildiğim zaman, Mengen’in 2014 yılındaki sokakların çayın derenin bayırın Yurdaer arkadaşa bir çekimini yaptırmıştım. O çekimi defalarca izledim, o sokaklarda sabahın 5’inde 6’sında çıkarak geziyordum. Mengen’e farklı açılardan bakarak neler yapılabileceğini görüyor ve hissedebiliyordum. Mengen aşçılık markasını taşıyan dünyanın en büyük aşçılık markalarından bir ilçenin belediye başkanı olmak bana önemli bir sorumluluğu üzerime yüklüyordu. Köksal Toptan’ın Milli Eğitim Bakanı olduğu dönemde Çok Programlı Lisesi’nin aşçılık yüksekokuluna dönüştürülmesi akabinde GENTAŞ tarafından Çok Programlı Lise yapılması çok çok önemli şeyler. Ben belediye başkanı olduğum da ilk yapmam gerektiği konunun Mengen’e üniversite kampüsü yapılması konusunda Ahmet Baysal ile görüşmeler yaparak İzzet Baysal Vakfı ile birlikte BAİBÜ ve Mengen Belediyesi arasında güzel bir konsorsiyum ile 2022 yılında yeni kampüsümüzün konferans salonunda bir protokol gerçekleştirerek üniversiteye yeni kampüsümüzün devrini yaptık. Sabahları kaltkığımda ilk baktığım yer üniversite kampüsümüz. Böyle bir eseri Mengen’e kazandırmakla gurur duyuyorum” şeklinde konuştu.

“DOĞALGAZ SORUNUNU ÇÖZDÜK”

Çok kısa bir süre içerisinde Mengen’in tüm sokaklarına doğalgazın ulaştığını ve insanların bu konuda kendilerine çok teşekkür ettiklerini belirten Bulut “Mengen’in çevresinde doğalgaz ama Mengen’de doğalgaz yoktu. Doğalgazın konforunu hepimiz büyükşehirlerde yaşadık ve biliyoruz. Mengen’de en büyük çileyi çeken kadınlarımızdı. Mengen’de kadınlar çok cefakardır, çok üretkendir, çok da yorulurlar. Ama eşlerine ve çocuklarına yorulduklarını göstermezlerdi. Doğalgaz ile ilgili düşüncemizde en büyük pay kadınların. Onların rahat etmesini istedik. Bununla ilgili olarak BOTAŞ Genel Müdürlüğüne başvuru yaptık ve 2019 yılı için genel müdür yardımcımız tarafından doğalgazın Mengen’e geleceği söylendi. Onların müsadeleri ile ben bunu vatandaşlarımızla paylaştım. 2019 yılında seçime girerken malesef sığ düşünen arkadaşlar, iktidarı kullanaraktan 2019’da gelecek olan doğalgazı seçimlerden sonra gelmesini istedikleri için süreç uzatıldı. Fakat çözüm üretmek durumundadır belediye başkanları. Hani Fatih Sultan Mehmet’in gemileri karadan yürüterek bir şekilde çözdü ya bizde bunu boru ile gelmiyorsa bunu taşıma sistemiyle getiririz dedik. 1.Etap TOKİ’nin orada AKSA ile görüşerek 2022 yılında doğalgazın geleceğini söyledik ve 31 Aralık 2022 tarihinde doğalgazın meşalesini yaktık. 2023 yılında bütün Mengen’e doğalgazın getirilmesini sağladık. Modern çağdaş bir anlayışla belediye başkanlığı yaptığınız için ona göre hizmetler yapmanız gerekiyor. Mevcut caddemiz üzerindeki elektrik kablolarını yer altına aldık. Daha sorna da doğalgaz çalışmamız sebebiyle 1.etap TOKİ’den başlayan dağıtım bir  yıl içerisinde tamamlandı. Bugün Mengen’in yüzde 95’inde doğalgaz hattı geçti. 260 bin metrakare sıfır yaptığımız yolları bozduk. 60 km doğalgaz hattı yapıldı bir yıl içerisinde. AKSA ve BOTAŞ yetkilileri Mengen’de bu kadar kısa süre içerisinde bu kadar yol yapıldı ve bir ilçenin tamamına gaz verildiğini söylediler. Şimdi bir kış döneminde her eve 25 30 bin TL arasında insanların evine katkıda bulunmuş olduk. Tabaklar Mahalllesi’nde yaşlı bir teyze dedi ki ‘A yavrum sen bu doğalgazı dhaa önce niye getirmedin. Sabahları buz gibi suyla abdest alıyordum. Ama şimdi sıcacık suyla abdest alıyorum. Allah senden razı olsun’ dedi. Ben bu duaları duydukça çok mutlu oluyorum” dedi.

“TÜM HİZMETLERİMİZİ BUGÜNE KADAR HEPSİNİ KENDİ ÖZKAYNAKLARIMIZLA YAPTIK”

Yapılan bunca çalışmaya rağmen belediye bütçesini yormadıklarını ve yapılanların hepsinin kendi özkaynaklarıyla yapıldığını belirten Bulut “Bütçemizi yormadan tüm hizmetlerimizi bugüne kadar hepsini kendi özkaynaklarımızla yaptık. Bizim en büyük gelirimiz tasarruflu olmak. Bizim en büyük gelirimiz prensipli, ilkeli, hakka karşı saygılı, kimsenin hakkına el uzatmadan projeleri de yaparken ekonomik durumumuzu düşünerek yaptık. Daha güzellerini yapmak istiyoruz ama harcanan paraların halkın parası olduğunu bildiğiniz için öyle rahat harcamam. Ben benden önceki belediye başkanının makam odasında hiçbir değişiklik yapmadım, hala aynı makam aracını kullanıyorum. Biz işimiz gücümüz, gecemiz gündüzümüz Mengen diyoruz. Benim ticaretim yok, esnaflığım yok, atölyem yok fabrikam yok, yalanım yok, dolanım yok. Hiç kimse bana bu adam yalan söylüyor, bu adam haksız kazanç elde ediyor, bu adam Mengen’i soyup soğana çeviriyor diyemez. Çünkü öyle bir karakterim yok benim” şeklinde konuştu.

“MENGEN ARTIK BÜYÜYECEK”

Yıllardır Mengen’de imar uygulaması yapılmadığını ve yeni imar çalışması ile Mengen’in büyümesi noktasında önünün açıldığını vurgulayan Bulut “Oturduğumuz zaman kahvede, parkta sohbet ederken Mengen büyümüyor denilir. Bunu çok kullanırız. Bir kentin büyüyebilmesi için o kentin imar alanının büyümesi gerekiyor. Mengen’de daha önce yapılmış olan binaların hepsi 470 bin metrekarelik bir alanda bulunuyor. Ama bizim imar planımız 2017 yılında yaptığımız imar planımızda 2 milyon 150 bin metrekare. 2020 yılında çevre şehircilik bakanlığına dosyamızı verdik ve biz 2 milyon 150 bin metrekarelik alanı imarlı alana dönüştürmek istediğimizi söyledik. 2021’de kabul edilmedi, 2022 yılında kabul edilmedi, 2023 yılının Haziran ayında kabul edildi. 2 milyon 150 bin metrekarelik alanımızın 2 milyonu kabul edildi. Yani biz Mengen’i 4 kat daha büyütmeye hazır hale getiriyoruz. Bir kentin büyümesinin anahtarı imar planı. Biz buraya doğalgazı getirdik, 8-9 firmada onlarca insan ekmek yedi. 2 milyon metrekarelik imarlı alan oluşturuyoruz. Bunun uzun yıllar boyunca Mengen’e katkısı olacaktır. 1948 yılından bugüne kadar 470 bin metrekarelik alanı kullandık sadece ama yetmiyor. Vatandaşın tarlası var bina yapamıyor, çünkü imarı yok. Şimdi artık 2 milyon metrekarelik bir alanda yapılaşma yapabileceğiz. Biz bir kuruş ödemeden bu hizmeti Mengen’e getiriyoruz. Bakanlığımız aracılığı ile bu işlem yapılıyor. Bakanlığımızda bize destek olanlara çok teşekkür ediyoruz. Daha detaylı bir toplantı yapacağız, bakanlık yetkililerini de yeniden burada ağırlayacağız. Bu da bizim için Mengen’in geleceği için en önemli projelerden biriydi. Bunlar hayata geçirilirken, siz iktidar partisi değilsiniz, size doğalgaz gelmez, size imarla ilgili birşey yapılamaz. Yok böyle birşey. Biz hepsini yaptık daha da fazlasını yapacağız. Biz devletin bir kurumuyuz, biz devletin bir parçasıyız. Devlet tektir, bayrak tektir, millet tektirç yani milletin içerisinde fakrlı insanlar tabiki de vardır ama siz A partisinden siz B partisinden diyerek devlet böyle bir ayrıma giremez. Bunları yaşadık mı yaşadık ama üstesinden geliyoruz. Çünkü biz devletçi anlayışa sahibiz. Biz devletimizden yanayız. Bir çok belediyeye bakın, önce devlete ait yükümlülüklerimizi yerine getiririz. Mengen Belediyesi’nin SGK’ya borcu yoktur, maliyeye borcu yoktur, çalışanlarına borcu yoktur. Mengen Belediyesi’ne alınacak herhangi bir şeyi Mengenli ensafımızdan alırız ve Mengenli esnafımıza da borcumuz yoktur. Bunların hepsi planlı programlıdır. Hiç kimse bizde keyfi harcama yapamaz. Belediyenin parası halkın parasıdır. Halkın parasına halkın belediyesi halkçı bir belediye anlayışıyla en üst noktada gereken hassasiyeti gösterir” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞLARIMIZIN ŞİKAYETLERİNİ DE KISA SÜREDE ÇÖZECEĞİZ”

Mengen’de vatandaşların en büyük şikayetlerinin yollar ve köpekler olduğunu bildiklerini söyleyen ve bunun içinde sorunları kısa sürede çözeceklerini vurgulayan Bulut sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Vatandaşın en çok şikayet ettiği konuları ben söyleyeyim. Biri yollar biri de sokak köpekleri. Bu yolları biz yaptık, biz bozduk yine biz yapacağız. Ben halkımı hiç kandırmadım, bir yıl içerisinde bozuk olan tüm yollarımızı yeniden yapacağız ve göreceksiniz bir yıl içerisinde yollarımız ışıl ışıl olacak. Ayrıca 2 bin metre yürüyüş ve bisiklet yolunu da yapacağız. 3 etap TOKİ’de yaşayan vatandaşlarımız karşıdaki fırından ekmek almak istiyoruz diyorlar. Sokak bizde çok önemlidir, yol bizde çok önemlidir. Çünkü yol yoktu, vardı stabilize yollar vardı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan yollar için çok büyük destek verdi kendilerine de teşekkür ediyorum. Köpek okulun bahçesinde çocuğun elindeki sandivici kapıyor. Üniversiteye giden gençlerimiz köpeklerden dolayı endişe duyuyor. Mengen’e her gün akşam yüze yakın köpek bırakılıyor ama malesef bu bırakanları biz göremiyoruz. Bizim mezbahane yanında barınak yaptık. İlçe belediyeler içerisinde ilk barınağı yapan bizdik. Projelerimiz içerisinde bir çifltik projemiz vardı. Köpek barınağın olduğu yer son selde büyük bir alan kaybettik. Yeni bir barınak alanı oluşturuyoruz. Ama herşeyden önce bu sokak hayvanları ile mücadele konusunda Salı günleri köpekleri topluyoruz ve Bolu Belediyesi hayvan hastanesine götürüyoruz. Hastanede tedavisi yapıldıktan sonra kanun gereği tekrar Mengen’e getiriyoruz. Bu sorun Mengen’in değil, Bolu’nun değil bu sorun Türkiye’nin sorunu. Valilikte bu konuda toplantılar yapıldı ama sonuç alınamadı. 3-4 ilçe ortak bir alan oluşturulsun ve bu köpeklerin kontrollü bir şekilde bakımlarının yapılmasını çok istiyoruz. Belediye olarak bu sorunu çözmemiz mümküm değil mutlaka bu kanunda değişikliğe gidilmesi gerekiyor.”

18 Mar 2024 - 15:12 - Siyaset

Mahreç  Volkan Yılmaz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Hakimiyet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Hakimiyet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Hakimiyet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Hakimiyet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.