Mansur Şen projelerini açıkladı

İYİ Parti Bolu Belediye Başkan Adayı Mansur Şen, Bolu için hazırladıkları projeleri açıkladı.

Elif Su Arslan
Elif Su Arslan Tüm Haberleri
Mansur Şen projelerini açıkladı
Mansur Şen projelerini açıkladı
+1
Haber albümü için resme tıklayın

İYİ Parti Bolu Belediye Başkan Adayı Mansur Şen, Bolu için hazırladıkları vizyon projelerini açıkladı. Ahlaklı, adaletli, dürüst ve liyakatli belediye yönetimi anlayışı ile projeler hazırladıklarını vurgulayan Şen “Projelerimizin başlangıcında ilkeler belirledik. İlk olarak en iyiler sözü verdik ve ahlaklı, adaletli, dürüst ve liyakatli belediye yönetimi anlayışımızda varlar ile yoklarımızı ortaya koyduk. İnşallah belediyeyi kazandığımız zaman belediyeyi hangi ilkelere göre yöneteceğimizi vatandaşlarımız bilsinler. Varlarımızı sayalım; Adaletli ve ahlaklı yönetim anlayışı var, dürüstlük var, liyakat var, şeffaflık var, mütevazilik var, samimiyet var, az laf çok iş var, görev bilincine sahip kadro anlayışı var, mesleki tecrübe var, kamunun ve vatandaşın hakkını korumak var. Mesleki birikimimiz ve bilgimiz bunları yapacak gücümüz de var. Bizim yoklarımız da şunlar; yalan yok, kandırma yok, ahlaksızlık yok, istismar yok, laf kalabalığı yok, vatandaşı aşağılamak yok, mağdur etmek yok, belediyemizin imkanlarını peşkeş çekmek ve yağmalamak yok. Bir de neopitizm yok. Neopitizim hak etmeyen veya işin ehli olmamasına rağmen resmi konudaki kimsenin aile üyesini, akrabasını ve arkadaşlarını kayırmaya yönelik yetkilerini kötüye kullanması sonucu tanıdık ilişkilerine dayanan adam kayırma işidir. Bunun örnekleri Türkiye’de çok sık görülüyor. Hatta bununla ilgili bazı belediyelerde neler görüyoruz. Bolu’da da bunun örneği var. Zaten bu rahatsızlıktan dolayı bu maddeyi ekledik. 2019 yılında belediye seçimlerine girerken bu tür uygulamaların olmayacağına söz vererek oy istemiştik. Ama geldiğimiz noktada sosyal belediyecilik anlayışına uymayan bir yapılanma işine gittiler. En son noktada gördüğüm kadarıyla meclis üyelerinin ve yöneticilerinin eş, akraba, çoluk çocuk nasıl işe alınmış kimler var kimler yok bunları sizde görebilirsiniz. Bu bizi çok rahatsız ediyor. Bu işin artık çivisi çıktı. Bu akraba ilişkileri varken bir de belediye personeli üzerinden siyaset yapılıyor. Bizim hizmet anlayışımızda böyle bir şey yok” dedi.

“ÇALIŞAN ARKADAŞLARIMIZIN İÇİ RAHAT OLSUN”

Belediye personelinin işten çıkarılma gibi bir korkusu olmaması gerektiğini söyleyen Şen “İşten çıkarma tehdidi ile belediyeye gelemeyiz. Çalışan arkadaşlarımızın içi rahat olsun. Ama biz orada eğer bankamatik memuru varsa, eğer haksız yere belediyeden para kazanan varsa bunlardan müsade isteyeceğiz elbette. Ama çalışan arkadaşlarımız, görevini yapan arkadaşlarımızdan biz niye rahatsız olalım. Biz bunun benzerini 2019’da yaşadık. Alaaddin beyin son döneminde seçime sayılı günler kala işe alımlar olmuştu. Bu tip şeyler kişiler üzerinde bu konuları istismar etmeyelim. Bu arkadaşları kötü düşüncelere sevk etmeyelim” şeklinde konuştu.

“AYAKLARI YERE BASAN PROJELER HAZIRLADIK”

Bolu için hazırladıkları vizyon projelerini sıralayan Şen “Biz Bolumuz için projelerimizi hazırladık. Ayakları yere basan projeler hazırladık. Hem belediyenin kendi gücüyle hem de devlet desteği ile yapılacak vizyon projelerimiz var. Depreme dirençli Bolu, Teknokent Bolu, Stadyum alanı yenileme projesi, Hisartepesi yenileme projesi, Kent içi ulaşım projesi, Tarihi Bolu adası projesi, Kent fuar alanı projesi ve daha bir çok projeyle vatandaşımızın karşısına çıktı” ifadelerini kullandı.

“AFETLERE KARŞI DİRENÇLİ KENT ANLAYIŞINI BOLU’DA HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Afetlere karşı dirençli kent anlayışını Bolu’da hayata geçireceklerini belirten Şen “Bolu’da birden fazla sorun var. İlk yapılacak proje yok. Bu yapılan projelerin hepsi Bolu’nun öncelikli sorunları. Deprem konusu örneğin. Ben inşaat mühendisiyim, bizim hayatımız bu işlerde geçtiği için işin nasıl güvenli yapılması gerektiğini biliyoruz. Daha önce bir çok sağlam projeler yaptık ve vatandaşlarımızı da bu konuda yönlendirdik. Doğal afetlere dirençli Bolu başlığı altında bu projemizi sunduk vatandaşlarımıza. Bolu Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde ve fay hattını da değiştirme şansımız olmadığına göre biz bu gerçekle yaşamak zorundayız. Biz deprem bölgesindeyiz ve yapılarımızı da buna göre yapmalıyız.  Afetlere karşı dirençli kent anlayışını Bolu’da hayata geçireceğiz” dedi.

“STADYUM ALANI YENİLEME PROJESİ”

Stadyum sözü vermeyeceklerini ve stadyumun mevcut yerinden kaldırılması gerektiğini belirten Şen “Biz stadyum sözü vermiyoruz. Biz bunu devletin yapacağına inanıyoruz ki zaten bakanlarımız da geliyor gidiyor, söz veriyor. Bizde bu sözlerin takipçisi olacağız. Eğer seçimi kazanırsak, gidip kendilerine söyleyeceğiz bu sözü verdiniz bunu istiyoruz. Hatta gelin açılışını da kendiniz yapın diyeceğiz. Ama şöyle bir durum var keşke bu sözler seçime 5 kala değil seçimden bir sene önce verilseydi bir anlam teşkil ederdi. Şimdi seçime 10 gün kalmış apar topar bakanlar gelip söz veriyor. Vatandaşlarımızın nezdinde bu konular inandırıcılığını kaybediyor. Ben olsam böyle bir işe girişmem ama biz devletimizin Bolu’ya bir stadyum yapmasını istiyoruz. Projemize dönecek olursak bizim bakışımı şu; stadyumun buradan kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz. Biz Bolu’nun geleceğini düşünüyoruz. O bölgede yeşil alan yok. İhsaniye Mahallesi, Karamanlı Mahallesi’nin, Büyük Cami Mahallesi hatta biraz da Tabaklar Mahallesi’nin olduğu bölgede hiçbir yeşil alan yok. Sadece Milli Egemenlik okulunun önündeki alan var. Bu proje o bölgeye nefes aldıracak bir proje olarak görüyoruz. Stadyumu kaldırıyoruz bunun karşılığında burası bize verilsin. Bizde buraya şu işlemleri yapalım diye projemizi sunacağız. Bu projeyi de stadyum alanı yenileme projesi adıyla hazırladık. Bu alanı şehir dokusuna uygun bir dokunuş yapacağız. Proje stadyumun yerini alacak dört ana yapı olacak. Buralar etkinlik merkezi olarak kullanılacak. Tur otobüslerinin parkı, bir yer altı çarşısı, bir adet te mescit binasının bulunduğu bir proje olacak. Bu alan sadece stadyumun olduğu alan. Pazar yeri alanı yine kalacak. Yanlış anlaşılmasın bunu özellikle belirtelim” ifadelerini kullandı.

Şen’in hazırladığı diğer projeler ise şu şekilde;

Borazanlar Mahallesi’ndeki eski cezaevinin oraya İzzet Baysal Çok Fonksiyonlu Teknokent ve Kültür Sanat Merkezi yapacağız.

Diğer projemiz Kent Fuar alanı;  Karaçayır Mahallesi’nde yapmayı planladığımız bu proje kültürel etkinlikler, konferanslar gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapacaktır.

Tarihi ve Kültürel Değerlerimizi sahiplenen ve saygının esas alındığı projeler;  Bu proje Bolu platformunda değer verdiği, mimar arkadaşlarında çalışmalar yaptığı Bolu’nun tarihi değerlerine kültürel miraslarına sahip çıkmalıyız. Bolu’nun kendi tarihi ve kültürel miraslarını ortaya çıkaramıyoruz. Olan yerleri de sıkıntıya sokmuş bulunmaktayız.

İmar ve şehircilik planlama anlayışımızda; imar planı yeniden gözden geçirilecek ve revize edilmesi gereken bölgeler için ve şehrin yeni ihtiyaçları için planlamalar yapılacak. Plansız kalan küçük sanayi sitesi alanı da yeniden imar planı yapılarak bu bölgenin şehrin etkin bir merkezi haline gelmesi sağlanacak. Planlamalarda şehrin estetiği de ön planda tutulacak.

Bolumuzun başka bir sorunu da kent içi ulaşım, köprülü kavşaklar, toplu taşıma sorunları, otopark  sorunlarıdır. Şehrimizin planlamasında imar yollarında kavşak yapımı ile ilgili konularda bazı yerlerde ölçüler tutmuyor, normlar tutmuyor. Bazı yerlerdeki dönel kavşaklar işlevini görüyor ama bazı bölgelerde zorlamalarla yapılan kavşaklar var. Trafiği rahatlatsın diye yapılanlar trafiği daha da sıkıştırdı. Bu konuda ulaşım master planı hazırlayacağız ve sorunlu kavşaklarla ilgili de çalışmalar yapacağız. D-100 karayolu üzerinde şehir trafiğini olumsuz etkileyen kavşaklar var. Oralarda trafik çok büyük sorun oluyor. Buralara acilen köprülü kavşak yapılması lazım. Gölyüzü, sanayi, üniversite ve organize sanayi bölgesine yapılması lazım. Bunun için de karayolları ile görüşeceğiz ve bu sorunu da çözeceğiz. Otobanın üstünde bulunan köylerin geçişlerinde daracık geçişlerden geçmeye çalışılıyor. Buralar geliş gidiş trafiğine müsait değil. Buralarda şehir planlamalarına uygun geçişlerin yapılması lazımdı. Bununla ilgili de karayolları ile iletişime geçeceğiz ve bu sorunu da çözeceğiz. Toplu taşıma konusunda da gerekli atılımlar yapılacak ve sefer saatleri yeniden düzenlenecek, kapasiteler arttırılacak.

100. yıl Cumhuriyet ve Türk Tarih Parkı, Botanik Bahçesi projemiz var. Bu projemiz mevcut belediye başkanının da projesiydi. Görev bize nasip olursa büyük bir park yapacağız, botanik bahçesi ve Türk Tarih Parkı yapacağız. Türk Tarih Parkı’nda Türk tarihinde iz bırakan olayların ve kişilerin canlandırılmasını yapacağız. Tarihimizi gelecek nesillere taşımayı amaçlıyoruz.

 Organize sanayi bölgelerimize belediye olarak destek vereceğiz.

Çalışan ailelerin sorunu var. Kreşler ve bakım evleri. Biz buna bir özellik daha katıyoruz. Gündüz ve gece bakım evi kreşler. Gündüz çalışan insanlar olduğu gibi gece çalışanlarda var. Biz bu sorunun da bu projemizle üstesinden geleceğiz. Yani nöbetçi kreş gibi düşünebilirsiniz.

Amatör spor kulüplerimize de destek vereceğiz. Biz inşallah ASKF kulüplerimize ulaşım ve malzeme desteği sağlayacağız. Kurumlar arası, mahalleler arası turnuvalar da düzenleyeceğiz. Çocuklarımıza kötü alışkanlıklardan uzaklaştıracağız.

Öznemiz Bolu projesi. Kurumlarımızın herhangi birinin fayda sağlayacak projesi varsa buna hep beraber destekleyelim projemizin amacı.

Yaşlı Bakım evleri projemiz. İmar planında da belirlenen bir yer var. Burada yaşlı bakım evini yapacağız.

Son olarak göçmen sorunu ile ilgili projemiz var. Mevcut belediye başkanı Tanju Özcan rakamlarla oynamayı çok normal görüyor. Bize resmi rakamlarla iletilmesi lazım. Biz Suriyelilerin yüzde 75’ini Bolu sınırlarının dışına çıkardık dedik mesela. Bu afaki bir durum. Ben çıkarmadı desem nasıl ispat edeceksin. Bunu nereden öğrenebiliriz, devletimizin kayıtlarına bakacağız. Belediye hangi güvenlik güçleri ile çıkarttılar. Zabıtalarla mı çıkarttılar. Bazı önlemler alabiliyorsunuz. İnsan hakları ayrı bir konudur. İnsanların, dünyaya gelen her canlının yaşama hakkı vardır. Bütün dünya nimetlerinden azami müştereklerde birleşip herkesin eşit şekilde faydalanmasını sağlamak gerekiyor. Türk milleti tabiatı ve karakteri itibariyle hep mazlumun yanında yer almıştır. Tarih boyunca bunun örnekleri çoktur. Fakat bu konu özel bir konudur. Ama artık bu yabancı göçü konusu Türkiye’de beka sorunu haline gelmiştir. Adı konulmamış bir istiladır.  Doğru bu konuda çok hassas olmalıyız. Ama bunları aktarırken de prim elde etmek için bunu kullanmamak gerekir. Valilikten aldığımız bilgiye göre Suriyeli sayısı başlangıca göre 2 bin artmış. Ama o dönemlerde Bolu’yu geçici olarak kullanan yabancılar olmuş onlar da gitmişler. Yani onları belediye göndermemiş, kendileri gitmişler. Bunun vatandaşımız böyle sunulması kendi bileceği bir iş. İnananlarda var sanıyor ki Tanju Özcan kılıcı eline almış kovalamış. Öyle bir şey yok. Birbirimizi bu şekilde kandırmaya gerek yok. Bu konudaki hassasiyetimizi de söylüyoruz. Yardımcı olabiliriz ama geçici süre, bu kişilerin Türkiye’ye girişlerinin önlenmesi ve ülkelerine geri gönderilmesi gerekmektedir. Belediyemizden sığınmacı ve yabancı göçmenlerin Türkiye’de kalmasına yönelik hiçbir projeyi desteklemeyeceğiz. Reklam panoları ve tabelalarda Türkçe karakter uygulaması yapacağız. Yerel kimliğimizi korumak amacıyla kendine ve kentine iyi bak projemizi hayata geçireceğiz.

Dar gelirli vatandaşlarımıza ve öğrencilerimize yararlanabileceği ihtiyaç kartları vereceğiz.

Evlenmek isteyen dar gelirli vatandaşlarımız için ücretsiz kullanabilecekleri düğün salonları yapacağız.

Öğrencilerimize toplu taşımada ve sosyal tesislerimizde indirimli hizmet vereceğiz.

Şehrin kuzey ve güney bölümlerinde belediye hizmet birimleri oluşturacağız.

Şehrin kuzeydoğu bölgesinde itfaiye müfrezesi oluşturacağız.

Gençler için piknik doğa ve kültür gezileri düzenleyeceğiz.

İbadethanelerde, mezarlıklarımızda ve park bahçelerde gerekli temizlik yapılacak.

Mesire alanlarında ve şehrin yoğun bölgelerinde lavabo, wc ve bebek bakım odaları oluşturacağız.

Küçük yaş gruplarına sinema günleri düzenleyeceğiz.

Belediye sosyal alanlarında ücretsiz internet ve ücretsiz şarj hizmeti sunacağız.

“ADAYLAR İÇERİSİNDEKİ EN AVANTAJLI KİŞİ OLDUĞUMU DÜŞÜNÜYORUM”

Bolu’da yapılması gereken işler konusunda kendisini avantajlı gördüğünü ve gerekli bilgi birikimine sahip olduğunu söyleyen Şen sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Saygıdeğer vatandaşlarımıza son olarak şunları söylemek istiyorum. Biz bu hizmetleri yapacak beceriye bilgiye sahibiz. Projelerimizi sunduk. Bunun gibi daha çok yapılacak işler var . Bu işlerin yapılabilmesi için bilgiye, beceriye ihtiyaç var. Ben bu konuda adaylar içerisindeki en avantajlı kişi olduğumu düşünüyorum. Vatandaşlarımızın da bize inanmasını istiyoruz. Vatandaşlarımızın bize teveccühünü de görüyoruz. Yaptığımız her şey olumlu sonuçlanıyor. Tereddütü olan vatandaşlarımız hiç düşünmeden kararını bizim için versinler. Sakın sakın, oy vereceğiz ama oyumuz boşa gider mi düşüncesine kapılmayın. Bu şekilde tereddüt edenlerin hepsi oy verdiği takdirde ben kazanmış olacağım zaten. Biz İYİ Parti olarak biz kazanan parti olmak istiyoruz. Biz kendimizi biliyoruz, İYİ Parti milliyetçi, demokrat ve kalkınmacı parti. Bizi tercih etmenizi bekliyoruz çünkü biliyoruz ki AK Parti’den ve CHP’den ümidini kesmiş vatandaşlarımız var. Bu arkadaşlarımızın da bize destek vereceğine inanıyoruz.”

25 Mar 2024 - 11:47 - Siyaset

Mahreç  Elif Su Arslan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bolu Hakimiyet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bolu Hakimiyet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bolu Hakimiyet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bolu Hakimiyet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.